ODE Membran Stoklama Bilgileri

ODE Membran, Nakliye, Stoklama ve Uygulama Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

ODE Membran Polimer Bitümlü Örtüler, hammadde temini, tüm üretim süreci ve üretim süreci sonrasında

ODE Merkez laboratuarlarında yapılan testler ile TS 11758 - 1 standardına uygun olarak piyasaya sürülmektedir.

ODE stoklarından sevk edilen ürünlerin aynı kaliteyi uygulama sonrasında sürdürmesi için aşağıdaki noktaların dikkate alınması yararlı olacaktır.

 • ODE Membran ruloları depolama ve nakliye sırasındaki direkt güneş ışığından korunmalıdır. Direkt güneş ışığı altında uzun süre depolanmamalıdır.
 • Depolama sırasında koyu renk örtüler gibi, altında yüksek sıcaklık oluşturabilecek ortamlardan uzak tutulmalıdır. Shrink ambalaj içinde +70 °C üzerindeki sıcaklıklara kolayca ulaşabilen ürünlerde rulo alt ve üst noktalarının yapışmasına ve rulonun açılmasında problem yaşanmasına yol açabilir. Yüksek sıcaklığa bağlı istenmeyen yüzeysel görünüm bozuklukları ortaya çıkabilir. Sıcaklığın yüksek olduğu durumlarda shrink ambalaj üzerinde delikler açılmalı veya ambalaj tamamı ile çıkarılmalıdır.
 • Ürün paketleri nakliye ve stok sırasında düz bir satıh üzerinde depolanmalı, ruloların şekil değiştirmesine yol açacak noktasal yük etkilerine maruz bırakılmamalıdır (Örneğin; taşıma ve depolama sırasında ip ile sıkıca bağlanmamalıdır).
 • Stoklama esnasında en fazla iki paket üst üste koyulabilir ve bu iki paket arasına rijit bir malzeme yerleştirilmelidir.
 • ODE Membran ruloları depolama sırasında +5 °C altında ve yağış alan açık alanlarda depolanmamalıdır. Bu istenmeyen koşullar rulo yüzeylerine kaplı bulunan polietilen film yüzeyinde görünüm bozukluklarına yol açabilir.
 • Sıcak iklime sahip bölgelerde yapılacak uygulamalarda gün içinde sıcaklığın düşük olduğu zaman aralıklarının değerlendirilmesi önerilir.
 • Düşük sıcaklıklarda yapılacak uygulamalarda, ürünler en az 24 saat +5 °C üzerinde sıcaklıkta depolanmalı, uygulama alanında dış etkenlere açık bırakılmamalıdır.
 • Gece düşük sıcaklık etkisinde kalan ruloya ait iç katmanların, dış ortam sıcaklığı yükselse dahi düşük sıcaklıkta olacağı ve rulonun açılmasında problem yaşanabileceği dikkate alınmalıdır.
 • Düşük sıcaklıklarda uygulamanın problemsiz yapılabilmesi için, +5 °C üzerinde en az 24 saat stoklanmış ürünlerin, uygulama alanına çıkarıldıktan sonra en kısa sürede uygulanması sağlanmalıdır.
 • Yapı malzemeleri ile uyumlu olarak kullanabilen ODE Membran ürünleri, solvent içeren tüm bileşiklerden, çözücü içeren petrol türevlerinden, ağartıcı ve aşındırıcı kimyevi maddelerden uzak tutulmalıdır.
 • ODE Membran uygulamasındaki yardımcı ürünlerin ODE markası taşımadığı durumlarda, malzemelerin ODE Membran ile uygunluğu için, sözkonusu malzemelerin üreticilerine başvurulmalıdır.