Home Right Medya Merkezi Right ODE'den Haberler Right ODE, ŞİRKET SATINALMALARI İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.
ODE, ŞİRKET SATINALMALARI İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.

ODE, ŞİRKET SATINALMALARI İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.

06 Haziran 2016
2016’da yatırımlarına devam eden ODE, R-flex üretimindeki İtalyan ortağının tüm hisselerini de aldı

2016’da yatırımlarına devam eden ODE, R-flex üretimindeki İtalyan ortağının tüm hisselerini de satın aldı. 

1999 yılında L'ISOLANTE K-FLEX firmasıyla kurduğu ortaklık sonucu Türkiye’yi kauçuk köpüğü ilk tanıştıran ve üretimine ilk başlayan firma olan ODE, 17 yıllık ortaklığının ardından 2016 Mart ayında İtalyan ortağının tüm hisselerini satın alarak R-flex markalı ürünlerini üreten şirketin tek sahibi oldu. Bu satın almayla beraber ODE, 2016 yılında yatırımlar ve satın almalarla büyümeye devam edeceğinin de sinyallerini veriyor.

ODE, Çin’den İtalya’ya kadar en büyük kauçuk üreticisi oluyor.

ODE Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan yaptıkları bu atılımla ilgili, “2007 yılında İş Girişim’le gerçekleştirdiğimiz ortaklıktan, 2012 yılında tüm hisselerimizi geri satın alarak ve daha da güçlenerek çıkmıştık. O dönemde yönetim olarak aldığımız karar yolumuza %100 kendi sermayemizle devam etmek yönündeydi. Kauçuk köpüğü markamız R-flex’in üretici şirketindeki ortağımızın tüm hisselerini satın alarak da bunu gerçekleştirdik. Bundan böyle tüm markalarımızın üretiminde %100 kendi sermayemizle, 20 yıllık üretici kimliğimiz ve tecrübemizi kullanarak, kendi lisansımızla, kendi teknolojimizi üretiyor olacağız. 2030 yılının ihtiyaçlarına uygun olarak tasarladığımız Eskişehir’deki yeni üretim üssümüz bittiği zaman, toplam 150 bin m2 açık 100 bin m2 kapalı alanıyla Türkiye’de yalıtım sektörünün en büyük kapalı alana sahip üreticisi ve Çin’den İtalya’ya kadar olan coğrafyada teknik yalıtım sektörünün en büyük üreticisi konumuna geleceğiz. ” dedi.

Orhan Turan, “2016 yılında da yatırımlara devam ettiklerini” de belirterek şunları ekledi: “Bizi gururlandıran Eskişehir üretim üssü dışında, Çorlu üretim tesislerimizde de yatırımlarımız devam ediyor. 2008 yılının en büyük ilk 500 yatırımı arasında yer alan ve o tarihten bu yana faaliyetlerini başarı ile sürdüren Starflex üretim tesislerimizdeki fırın yenileme ve kapasite artışı çalışmalarını geçtiğimiz günlerde tamamladık. ODE olarak tüm siyasi, ekonomik, jeopolitik olumsuzluklara rağmen 2015’de başladığımız yatırım atağına 2016’da devam edeceğiz. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi biz bu ülkeye inanıyor ve geleceğe yatırım yapıyoruz.”

ODE’nin yeni tesisi Türkiye kauçuk pazarının 2 katı üretim kapasitesine sahip

2015 yılında yapımına başlanan Eskişehir’deki dev üretim tesisinin tamamlanmasıyla kauçuk köpüğü üretim kapasitesini 20bin tona çıkartacak olan ODE, halen R-flex markasıyla kauçuk köpüğünde pazar liderliğini koruyor. Pazarın ilk markası olma özelliğine sahip olan R-flex, İstanbul’daki yüksek binaların yaklaşık %70’inde kullanılıyor. Türkiye’de kauçuk pazarını 20 kat büyüten, verdiği eğitimlerle kauçuk köpüğü ürününün tanınması ve gelişmesinde %100 pay sahibi olan ODE, yeni tesisinin tamamlanmasıyla Türkiye kauçuk pazarının 2 katı üretim kapasitesine sahip olacak.

ODE bölgesel güç haline geliyor

Eskişehirdeki üretim üssünün tamamlanmasıyla yurtiçindeki liderliğini pekiştirerek yurtdışı büyüme hedeflerini de yükselttiklerini söyleyen ODE Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan sözlerini şöyle tamamladı: “Yalıtım sektöründeki 30 yıllık geçmişimiz ve sadece bu sektöre yoğunlaşmamızın bize kazandırdığı tecrübeyle bundan böyle yolumuza daha da büyüyerek ve hızlanarak devam edeceğiz. Teknik yalıtımda sektörün en tecrübelisi olan ODE, R-flex ile bu alanda en çok tercih edilen markaya sahip. Teknik yalıtım bizim son derece önemli ve yatırımlarımız ile birlikte kauçuk köpüğündeki liderliğimizi sürdürmeye kararlıyız. Sektördeki bu üstünlüğümüzü, yeni tesisimizle beraber artacak olan yüksek üretim kapasitemizle birleştirerek, ihracat rakamlarımızı 4 yıl içinde %100 arttırma ve ODE’yi bölgesel bir güç haline getirme hedefindeyiz.”